[FM_form id="8"]
NEWSLETTER
karma dla zwierząt

Czas najwyższy zmienić karmę dla psa

Testowanie produktów. Uwielbiamy wszelkie gadżety i nowości na rynku zoologicznym, ale karma czy przysmaki zawsze pozostają naszą piętą Achillesa. Dlatego na początku blogowania miałam mocne postanowienie: przeprowadzamy testy i opisujemy ich rezultaty, ale karm i przysmaków w testach nie będzie. Koniec, kropka. W życiu jednak bywa tak, że nigdy nie można mówić nigdy.

Nie ma się co oszukiwać, jedzenie jest podstawą, żeby nasz pupil mógł w ogóle przeżyć. Żywienie jest ważnym tematem, dlatego i my zaczęliśmy poruszać tą kwestię, łącznie z testami wybranych karm lub przysmaków (domowej roboty). Wiele osób szuka informacji, jak prawidłowo dobierać składniki pokarmowe dla swojego czworonoga. Blogerzy, a także firmy produkujące karmę dla zwierząt, powinni ten temat poruszać, nie bać się go. Trzeba jednak obchodzić się z nim ostrożnie i dawać porady wtedy, kiedy się na tym znamy lub mamy w tym temacie doświadczenie. Jeśli czegoś nie wiemy, najlepiej powiedzieć to otwarcie, bo doradzanie bez wiedzy o potrzebach żywieniowych psa może nie tylko nie pomóc, ale też bardzo zaszkodzić.

karma dla psa

Karmy nie są naszą najmocniejszą stroną, bo każdy pies jest inny. Wprawdzie zdrowe psy, w zależności od wieku, mają bardzo podobne potrzeby żywieniowe, ale jeśli chodzi o dobór karmy, dwóm na pozór bardzo podobnym psom, mogą służyć dwie całkowicie różne karmy. Stąd właśnie sobie powiedziałam, że nigdy karm nie będziemy testować. My napiszemy dobrą opinię, właściciel psa kupi mu karmę, a on nie będzie chciał jej jeść albo co gorsze, źle się będzie po niej czuł. Jak wówczas będzie nas spostrzegać czytelnik? Powie ….. a, przekupiona, dali karmę, to musi ją pozytywnie opisać. Jeśli jednak znasz potrzeby swojego psa, wybierasz jako bloger tylko takie karmy, które Twojemu psu najprawdopodobniej będą służyć. Zgadzając się na testy karmy lub produktu, który zaszkodzi Twojemu psu, nic nie zyskasz. Tracisz na tym, bo koszt weterynarza może przewyższać zyski z opisu takiej karmy czy zabawki. Zbyt mocno kochamy swoje zwierzaki, żeby je świadomie narażać. Czasem mam wrażenie, że to drażliwy temat, tak jak u ludzi o religii i polityce się nie dyskutuje, tak i w psim świecie o karmie nie powinno się dyskutować. Każdy ma swoje doświadczenia, nabytą wiedzę, swoje wyrobione na ten temat zdanie.

Takie karmy jak Royal Canin czy Acana mogą budzić spore emocje w dyskusjach, bo jeden pies się po nich świetnie czuje i wygląda, a drugi ledwo żyje, niezależnie od tego, co jest napisane, że mają w składzie. Jeden pies z ogromną ochotą będzie podgryzał kości przez całe życie, inny za pierwszym razem będzie musiał jechać na ostry dyżur do weterynarza na operację wyciągania kawałków kości z przewodu pokarmowego. Dlatego czytając opinie o karmach, traktujcie je z przymrużeniem oka w kierunku swojego psa. Niejeden właściciel psa wie, że trzeba czasem kilka worków czy nawet kilkanaście różnych karm, żeby trafić na odpowiednią dla swojego pupila.

Opis karmy na blogu to propozycja dla Was, dodatkowa wskazówka, ale to nie jest gwarancja, że u Waszych pupili zadziała tak samo.

karma dla psa

Chciałabym w tym miejscu zwrócić uwagę na to, CO DOTYCZY WSZYSTKICH PSÓW – negatywnych objawów zdrowotnych dających wskazówkę, że podawana karma nie jest dla niego odpowiednia i że powinieneś rozważyć jej zmianę na inną. Oczywiście najpierw zalecam zawsze zrobić minimum morfologię u zwierzaka, to podstawa, jeśli zaobserwujemy niepokojące symptomy. Jeśli jednak zauważysz następujące objawy, weź pod uwagę fakt, że mogą one oznaczać, że Twój pies je złą karmę i powinieneś ją zmienić. Nieważne, czy jest to karma 10 kg za 30 PLN czy za 300 PLN. Cena nie świadczy o jakości odpowiedniej dla TWOJEGO PSA. To, co napiszę, jest bardzo ważne i jest powszechnym problemem. Wiele osób mnie pyta, co ich psu może dolegać, bo zauważyli jedno lub kilka z poniższych objawów. Moja odpowiedź brzmi zawsze tak samo: jeśli zrobiłeś wyniki badania krwi i nie ma żadnych uchyleń od normy, wyeliminowanie negatywnych cech zacznij od próby zmiany karmy. Wieloletnie doświadczenie z psami w różnym wieku, z różnym temperamentem i różnymi schorzeniami, nauczyły mnie, że podawana karma nie jest odpowiednia dla pupila, kiedy:

1. Je trawę. Są psy, które ją jedzą, bo lubią, to zupełnie normalna czynność, jednak jeśli Twój pies nie jada trawy, a nagle zaczyna bardzo często przez dłuższy okres czasu to robić lub zawsze ją jadł, a teraz zjada łapczywie cztery razy więcej, należy się mieć na baczności.

2. Ma biegunki lub zaparcia, odchody są „luźne” i bardzo brzydko pachną (czasem występują dodatkowo problemy z gruczołami okołoodbytowym, zwłaszcza przy biegunkach).

3. Ma gazy.

4. Często wymiotuje.

5. Chudnie lub tyje albo jest ciągle głodny mimo podawania zalecanej dawki (w tym przypadku możemy zmienić dawkę karmy, ale podawanie psu o 1/3 więcej karmy, żeby miał odczucie sytości, może doprowadzić do przyrostu wagi, lepiej ją więc zmienić).

6. Jego brzuch wydaje głośne odgłosy.

7. Nie ma energii lub ma jej nadmiar ( Nadmiar energii nie wyeliminujemy całkiem karmą, ale przy odpowiedniej diecie, pies może stać się spokojniejszy).

8. Nadmierne wypadanie sierści, jest „brzydka” i matowa/ skóra ma nieprzyjemny zapach.

9. Ból brzucha – wylizuje go sobie/nie kładzie się na niego/piszczy/jest niespokojny/kładzie się, ale co chwilę wstaje.

10. Zaczął jeść śmieci lub/i odchody.

11. „Dusi się” kiedy je karmę lub nie może jej zgryźć – dopasowanie twardość i wielkości granulków również jest ważna.

karma dla psa różne granulki

Pamiętaj! Nie wolno zmieniać karmy z dnia na dzień, najlepiej okres przejściowy wydłużyć do tygodnia by układ pokarmowy mógł przystosować się do nowej diety, dzięki czemu unikniemy biegunek i innych problemów.

Uwaga! Nie należy powyższych objawów bagatelizować. Zmiana karmy nie zwalnia nas z odpowiedzialności udania się do weterynarza i skonsultowania z nim występujących problemów. Brak energii, na przykład, może być objawem podawania nieodpowiedniej karmy, ale może oznaczać też, że Twój pies jest chory.

Inicjatorzy akcji informacyjnej Psy mają potrzeby, z marką Butcher’s na czele, postanowili poruszyć temat zasad zdrowego żywienia, dostosowanych do wieku, rozmiaru i kondycji fizycznej zwierzęcia. Akcja odbywa się na fanpagu. Wspieramy ją wraz z m.in. ogólnopolskim miesięcznikiem branży zoologicznej Rynek Zoologiczny oraz redakcją czasopisma Przyjaciel Pies, ponieważ ma bardzo ważny cel: pomóc nam lepiej poznać potrzeby naszych czworonożnych przyjaciół. To zachęta do wspólnego dyskutowania i dzielenia się swoją wiedzą na temat żywienia naszych czworonożnych przyjaciół. Dzięki temu wydarzeniu możemy wspólnie stworzyć zasób wiedzy dla osób zainteresowanych tematyką żywienia swojego pupila. Słowo harcerza, biorąc udział w akcji, nie będziesz zmuszony do zakupu karmy Butchers dla swojego psiaka, nie będziesz musiał przyjąć słów ekspertów bez żadnego ale… . Daje Ci ona okazję do wykazania się swoją nabytą wiedzą i doświadczeniami i skierowania ich do szerokiego grona odbiorców. Zapewniam, każdy wybiórczo znajdzie w niej cenną wiedzę dla siebie i dla swojego czworonożnego przyjaciela.

kampania


Jeśli chcesz być na bieżąco z wszystkimi naszymi wpisami na blogu, a także bacznie obserwować nasz nowy projekt www.petside.pl , zapisz się do naszego newslettera.

Zobacz także:

Ładowanie