[FM_form id="8"]
NEWSLETTER
Gdzie kupić szczeniaka ?

Gdzie kupić szczeniaka ?

W pierwszej kolejności powinniśmy się zastanowić czy nie lepiej adoptować psa ze schroniska. Mamy ogromny problem bezdomnych psów, wiele z nich nigdy nie otrzyma szansy na swój własny dom. Los bezpańskich psów jest ciężki, wiele polskich schronisk słynie z przepełnienia i złych warunków.


Wybór odpowiedniego hodowcy zwiększy prawdopodobieństwo, że nasz szczeniak wyrośnie na zdrowego i zrównoważonego psa, a jego charakter będzie bardziej przewidywalny. Jak poznać profesjonalnego hodowcę? Gdzie kupić szczeniaka ?

 • Najlepiej, gdyby hodowca hodował nie więcej niż 2 rasy.
 • Hodowca przy wyborze par rodzicielskich kieruje się wyznaczonymi kryteriami genetycznymi.
 • Rodzice miotu mają przynajmniej 1,5 roku i zostali przebadani pod kątem chorób dziedzicznych, których nie stwierdzono.
 • Matka szczeniąt rodzi maksymalnie raz w roku.
 • Powinniśmy dostać metrykę szczeniaka oraz kopie dokumentów dotyczących pochodzenia i osiągnięć rodziców miotu (w których znajdują się również informacje dotyczące poprzednich pokoleń szczeniaka), a także książeczkę zdrowia, w której widnieją zapisy dotyczące szczepień i odrobaczenia szczeniaka.
 • Kupujący może zobaczyć matkę szczeniąt oraz miejsce, w którym znajduje się miot.
 • Zwróćmy uwagę na okolice domu i miejsca przebywania zwierząt – powinny być utrzymane w czystości.
 • Szczeniaki rodzą się i wychowują w domu, nie w kojcu.
 • Hodowca zgadza się na wydanie szczeniąt dopiero kiedy będą miały 8 tygodni.
 • Zarówno rodzice, jak i szczeniaki karmione są dobrej jakości karmą.
 • Szczeniaki i matka miotu powinny wyglądać zdrowo, być zadbane i dobrze odżywione.
 • Szczenięta są socjalizowane, mają kontakt z ludźmi, dziećmi, innymi zwierzętami (zdarza się, że hodowcy budują specjalnie dla szczeniąt plac, na którym umieszczają wiele przedmiotów, które wspomagają rozwój intelektualny i fizyczny maluchów).
 • Hodowca zapoznaje kupującego ze specyfiką rasy oraz daje zalecenia dotyczące zdrowia i wychowania szczeniaka.
 • Hodowca jest gotowy służyć radą przez całe życie psa.
 • Hodowca spisuje umowę i wspólnie z kupującym omawia każdy paragraf. (Paragrafy, które zobowiązują właściciela do milczenia, kiedy pies będzie wykazywał problemy fizyczne bądź behawioralne, powinny nas skłonić do myślenia. Natomiast przyznanie sobie prawa do pierwokupu psa, kiedy właściciel będzie chciał go oddać, jest rzadkie, ale tym bardziej godne pochwały).
 • Hodowcy powinno zależeć na znalezieniu dobrego domu dla szczeniaka – zadaje szereg pytań potencjalnym właścicielom o styl życia, doświadczenia z psami i powody, dla którego szukają psa, dobierając w ten sposób charakter szczeniaka do charakteru i warunków właściciela.

W pseudohodowlach nie przykłada się wagi do charakteru psa oraz wad wrodzonych. Pseudohodowcom chodzi o maksymalizacje zysku. Szczeniaki wychowuje się zazwyczaj przy jak najmniejszym nakładzie kosztów i energii. Psy bardzo często są zaniedbane, źle żywione i nie socjalizowane z otoczeniem oraz doświadczają nienormalnych, traumatycznych sytuacji, przez co często wykazują niewłaściwe zachowania gdy dorosną. W statystykach problemów behawioralnych najliczniej występują psy z takich hodowli. Często prowadzi to do porzucania takich osobników, które nie ze swojej winy nie potrafiły sprostać oczekiwaniom człowieka.

Film przedstawia: Plac zabaw dla szczeniąt u Katarzyny Stanke


Jeśli podobał Ci się artykuł zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowymi wpisami. A jeśli masz w domu zwierzaka koniecznie zajrzyj do nas również na www.petside.pl.

Zobacz także:

 • Teraz jest tyle róznych hodowli że jest w czym wybierać. Ale skoro są i hodowle są i pseudo niestety…. ech myślę że Jeśli Ktoś nie chce brać udział z psiakiem w czynnych zawodach to Może warto zastanowić sie nad adopcją psiaka. Taki psiak jest bardzo fajny, czasami mozna znaleźć psiaki w typie. Przecież nikt nie musi wiedzieć że nasz piesek nie ma papierka. Możemy dumnie chodzić z każdym psiakiem przez łaki, pola i Las. Z każdym psem można pracować, a myślę że adopcja psiaka wzbudza we właścicielu sporo empatii: )

 • Teraz jest juz tyle roznych hodowli, ze czlowiek nie zawsze wie ktory z nich jest dobry a ktory nie. Wedlug mnie za rasowego psa trzeba placic minimum 1000zl, bo dorby hodowca raczej nie chce mniej niz 1000zl za rasowego i zdrowego psa. Jak ktos chce kupic rasowego psa to lepiej tez zapytac sie ludzi ktorzy znaja sie na tej rasie o dobra hodowle, bo nawet te psy, ktore sa w dobrych warunkach trzymane to nie zawsze sa zdrowe. Ja zawsze mowie, ze charakter i zdorwie jest wazniejsze niz wyglad. Super post i mam nadzeje,ze wiele ludzi kotrzy chca kupic rasowego psa przeczytaja ten post 🙂

 • dobra hodowla to podstawa. Mówię to wszystkim chcącym kupić rasowego psa, jednak większość i tak woli zwrócić uwagę na cenę… Moja sąsiadka kupiła za 400 złotych yorka i chyba myślała, że będzie zdrowy, a tu niedość, że piesek ma coś z łapą, to jeszcze mimo odpowiedniego karmienia jest chudy jak patyk… Kupując psa zwracajcie uwagę na hodowcę i hodowlę! 🙂

Ładowanie