Uczenie psa, by nie łapał zębami ręki opiekuna wraz ze smakołykiem to pożyteczne ćwiczenie, które pomaga zapobiegać ewentualnym obrażeniom i wzmacnia okazywanie szacunku w relacji pies – człowiek. Naukę najlepiej zacząć jak najwcześniej, już u szczeniaka, bo jego ugryzienie nie zaboli nas tak bardzo, jak ugryzienie większego psa, a żeby oduczyć psa gryzienia podczas podawania smakołyka, trzeba dać się najpierw ugryźć. Takie podgryzanie u malucha wydawać się może nieszkodliwe, a nawet urocze, ale gdy pies wymieni zęby i moc jego szczęk wzrośnie, zachowanie to z pewnością przestanie być dla nas zabawne.
Dlaczego pies nas gryzie ? Nie dlatego, że jest złośliwy czy nieznośny, ale dlatego, ponieważ mu się to opłaca. Ugryzienie = uzyskanie smakołyku. Pamiętajmy, zawsze powinniśmy psu w czytelny dla niego sposób zakomunikować, czego od niego oczekujemy. Nie osądzajmy go, tylko uczmy prawidłowych zachowań.
Najlepiej gdyby opiekun mógł wykonywać ćwiczenia w pustym pokoju, gdzie pochowane są wszystkie przedmioty, które mogłyby odwrócić uwagę pupila. Piesek może siedzieć lub stać. Przygotowane wcześniej smakołyki trzymamy w torebce* i wyjmujemy po jednym tak, aby pies mógł je zobaczyć. Smakołyki podajemy pojedynczo w palcach. Pozwalamy szczeniakowi lub dorosłemu już psu ugryźć palce wraz ze smakołykiem, którego trzymamy na tyle mocno, żeby pies nie mógł go zdobyć. Kiedy pies ugryzie wraz z palcami mówimy spokojnym, ale stanowczym głosem „fe” i podnosimy szybko rękę w taki sposób, aby pies jej nie mógł dosięgnąć, zginając ją w łokciu. Powtarzamy tę czynność dopóki szczeniak nie chwyci delikatnie przekąskę, nie dotykając zębami swojego opiekuna. Wówczas mówimy „dobrze” i nagradzamy pieska smakołykiem, tą czynność powtarzamy klika razy. To ćwiczenie możemy wykonywać za każdym razem kiedy pies chwyta smakołyk wraz z ręką. Pies szybko zrozumie, że gryzienie ręki jest dla niego nieopłacalne, ponieważ nic za to nie dostaje. Jeśli natomiast od razu wykona ćwiczenie prawidłowo i chwyci tylko za smakołyk dostanie natychmiast pożądaną nagrodę.
Pamiętajmy o byciu konsekwentnym, to klucz do sukcesu każdego ćwiczenia. Nigdy nie dajemy pieskowi smakołyka, gdy ten podgryza nam palce.
Powodzenia !
Ważne: Odradzam samodzielnej pracy w taki sposób z psem agresywnym, wówczas powinniśmy mieć inne priorytety w nauce, która w takim przypadku powinna być wielobiegunowa i pod nadzorem specjalisty.
Nasze propozycje torebki/nerki na trening z psem klik :
Jeśli podobał Ci się artykuł zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowymi wpisami. A jeśli masz w domu zwierzaka koniecznie zajrzyj do nas również na www.petside.pl.