[FM_form id="8"]
NEWSLETTER
fajerwerki Sylwester

Pies w Sylwestra – mity i fakty

Wiele psów wykazuje reakcje lękowe na odgłosy wystrzałów, fajerwerków i petard, które niestety nie tylko w samą Noc Sylwestrową są wszechobecne, ale praktycznie przez cały miesiąc przed i po obchodach Nowego Roku. Zwierzęta mają dużo bardziej wyostrzony słuch niż ludzie i mogą one odczuwać wybuch petardy jako fizyczny ból. Możemu pomóc naszemu psu w tym trudnym dla niego czasie oraz zabezpieczyć go przed ewentualnym nieszczęściem na kilka sposbów. Jednak nie wszystkie rady, które znajdują się w internecie oraz głęboko zakorzenione przekonania właścicieli działają na korzyść pupila, wiele z nich może mu wręcz zaszkodzić fizycznie i psychicznie.

1. Mit nr 1 (najbardziej niebezpieczny): Podaj swojemu psu leki uspakajające.

Samo podanie leku w dniu wystrzałów nie rozwiąże problemu, często nie jesteśmy świadomi tego, jak takie leki działają. Leki sedacyjne powodują, że pies nie jest w stanie się ruszać, ale jego świadomość pozostaje bez zmian. Męczy się więc jeszcze bardziej, będąc wszystkiego świadomym, ale nie mogąc uciec lub schować się w sytuacji, w której mu to instynkt podpowiada. Pozostaje jeszcze większa trauma. Tak działa m.in. chętnie wypisywany przez weterynarzy Sedalin. 

Przed podaniem leku, konkretny pies powinien zostać przez weterynarza dokładnie przebadany, często ustalenie odpowiedniej dawki czy ogólne stwierdzenie możliwości podania psu leku wymaga badania krwi czy USG serca, co niestety jest za rzadko praktykowane. Dawka powinna być dokładnie dobrana, a i tak zdarza się, że zalecane dawki okazują się zbyt duże, mimo dopasowania ich do wagi psa. Wówczas zdarzają się sytuacje, że następnego dnia do weterynarza przychodzą przerażeni właściciele swoich psów, ponieważ nie mogą swoich czworonożnych przyjaciół od wielu godzin otrząsnąć z otępienia, nie trzymają one swoich potrzeb fizjologicznych, pojawiają się drgawki, a nawet zapaść.

Absolutnie nie należy podawać psom jakichkolwiek leków na własną rękę, bez konsultacji z dobrym weterynarzem, który wykona wszystkie niezbędne badania, również środków pochodzenia naturalnego, czy też najmniejszej dawki farmaceutyków dla ludzi. Zwierzęta są o wiele wrażliwsze na składniki leków niż ludzie.

Dodatkowe rada: 

Ciekawą alternatywą zarówno dla psów dorosłych jak i szczeniąt są feromony do kontaktu lub w aerozolu. Do kupienia są również specjalne obroże, a także kamzielki kojące zawierające feromony. Zawierają one ekstrakt z feromonów jakie wytwarza suka w okresie macierzyństwa, które uspokajają potomstwo. Dodatkowo działanie obroży wspomaga wyciąg z rumianku i lawendy. Można postarać się o ziołowe środki uspokajające, które są łagodne i nie mają skutków ubocznych, ale należy je odpowiednio wcześniej zacząć brać, nawet kilka miesięcy przed Sylwestrem, aby mogły spełnić swoje zadanie.

pieski

2. Mit nr. 2: Na spacerze załóżmy psu szelki zamiast smyczy.

Szelki u psa założone są w najszerszym miejscu na jego ciele. Wielokrotnie byłam świadkiem, jak psy uwalniały się z nich bez problemu. Jeśli chcemy mieć pewność, że pies nie ucieknie, jeśli usłyszy wybuch petardy, załóżmy mu szelki i obroże, a do nich doczepmy dwie osobne smycze i nie spuszczajmy z nich psa w Noc Sylwestrową. Pies będzie podwójnie zabezpieczony. Niezbędna może okazać się również adresówka, dzięki niej łatwiej będzie można znaleźć pupila, kiedy ucieknie. Nie zapomnijmy zarejestrować naszego psa w bazie danych, jeśli ma chipa. Większość weterynarzy go zakłada, jednak samodzielnie nie rejestrują psa w żadnej bazie danych, o tym wielu właścicieli nie wie. Nie tylko opiekunowie strachliwych psów, ale również tych zbyt odważnych powinni być ostrożni podczas Sylwestra, mogą one próbować złapać wybuchającą petardę !

Dodatkowe rada:

Wyprowadzamy psa wcześnie, zanim zaczną się wystrzały, w miejsce, które zna, w miarę możliwości daleko od ewentualnych wystrzałów i niech to będzie wyczerpujący spacer. Pies zmęczony jest mniej impulsywny. Psa mieszkającego na dworze zabierzmy na ten czas do domu.

3. Mit nr. 3: Muszę pocieszyć mojego psa kiedy ten się boi.

Pies to nie człowiek. Nadmierne głaskanie czy uspokajanie, tulenie i podawanie smakołyków utwierdzi go tylko w przekonaniu, że dobrze postępuje bojąc się. Twoja uwaga jest dla niego nagrodą. Najlepiej go ignoruj, zachowując się naturalnie.

 4. Mit nr. 4: Im bardziej się denerwuję, tym bardziej pies czuje, że go rozumiem i mu współczuję.

Jak pies będzie zachowywał się w Sylwestra, w znacznym stopniu zależy od zachwania się jego właściciela. Zwierzęta odczuwają nastrój swojego opiekuna i często go odwzorowują. Im bardziej nerwowy jesteś, tym gorzej twój pies zniesie Sylwestra.

5. Mit nr. 5: Zamknijmy psa w łazience.

Pies czuje się bezpiecznie w legowisku, na swoim miejscu, gdzie zawsze przebywa, nie zabierajmy mu możliwości przebywania tam, gdzie to zazwyczaj robi. Dodatkowo, często szybami wentylacyjnymi dźwięki niosą się o wiele bardziej. Nie wyganiajmy go też z miejsca, w którym się schowa, widocznie to miejsce uważa za najbardziej bezpieczne, czy to będzie twoja szafa czy łazienka, ale wybrane z jego własnej woli.

6. Mit nr. 6: Odwrażliwiajmy psa poprzez wcześniejsze puszczanie mu nagrań z odgłosów fajerwerków.

Puszczanie psu przez kilka miesięcy wcześniej coraz głośniej odgłosów fajerwerków i podawanie mu przy tym smakołyków albo bawienie się z nim zabawką nie wszystkim psom pomoże, ale warto spróbować takiej metody. Pamiętajmy, że noc sylwestrowa to nie tylko dźwięki, ale również odczuwane przez zwierzęta emocje i reakcje nasze oraz osób i zwierząt znajdujących się w pobliżu, to również efekty wizualne, wibracje powietrza, dodatkowe odgłosy np. krzyków czy szczekania dochodzące z zewnątrz.


Jak jeszcze pomóc naszemu pupilowi?

– kilka dni wcześniej możemy przygotować legowisko wkładając do niego dodatkowe koce tak, aby pies mógł się w nich zakopać. Jeśli wychodzimy z domu włóżmy do niego ubranie z naszym zapachem.

– zamknijmy w domu okna i zasłony, aby ograniczyć efekty wizulane towarzyszące fajerwerkom.

– włączmy radio albo telewizje, aby zagłuszyć huki z zewnątrz, tylko nie program, w którym pokazywane są obchody Nowego Roku z fajerwerkami 😉

– jeśli wychodzimy z domu, zostawmy zapalone światło oraz kilka zabawek, piłki i konga zapełnione smakołykami, pod warunkiem, że zostały one wcześniej przetestowane i pies nie będzie w stanie odgryźć kawałków i je połknąć. Pochowajmy w domu w dostępnych dla psa miejscach kusząco pachnące smakołyki, pies będzie zajęty szukaniem ich.

– kiedy wspólnie z psem spędzamy Sylwestra, bawmy się z nim jego ulubionymi zabawkami podczas stresujących dla niego chwil, odwróćmy jego uwagę.


Życzymy Wszystkim spokojnego, zrównoważonego, radosnego Sylwestra oraz Szczęśliwego Nowego Roku 2016 !


Jeśli chcesz być na bieżąco z wszystkimi naszymi wpisami na blogu, a także bacznie obserwować nasz nowy projekt www.petside.pl, zapisz się do naszego newslettera.

 

Zobacz także:

  • Super tekst i jestem tego samego zdanie z toba. Szczegolnie w tedy kiedy pies sie boi, to poczesenie moze pogarszac sytuacje. Najlepiej byc spokojnym i nie zwracac uwagi na psa. Mit nr.6 u nas wogole nie dzialal, bo komputer wydaje calkiem inne dzwieki niz petardy w realu, ale my tego tak nie slyszymy jak psy. Moj Dyziek byl w ten Sylwester bardzo spokojny i spal kolo mnie, bez problemow.

  • @Olu bardzo dziękuję za miłe słowa i cudowne życzenia. Twoje zwierzaki doskonale wiedzą, że przy Tobie nic złego stać się im nie może 🙂

  • Bardzo ciekawe i przydatne rady 😉 Piszesz z sensem i ciekawie, co jak najbardziej dodaje uroku Twojemu blogowi 🙂
    Ja nie miałam problemów z moimi futrzakami, zamiast przejmować się strzałami zajęły się zabawą swoimi ulubionymi zabawkami 🙂

    Ja również życzę Ci szczęśliwego Nowego Roku, aby ten rok był (jeszcze) lepszy od poprzedniego, żeby wszystkie zmartwienia odeszły w siną dal i nie zaprzątały Ci głowy, żeby Twój blog zdobył nowych czytelników i żeby spełniły Ci się wszystkie marzenia! 🙂

Ładowanie