[FM_form id="8"]
NEWSLETTER
niedobry pies

Pogryzienia przez psy cz. II

Pogryzienia przez psy cz. I – klik

Z wielu badań* wynika, że dzieci (zwłaszcza mające 5- 9 lat) są główną grupą narażoną na ugryzienia przez psa. Ryzyko wzrasta, kiedy ludzie i psy spędzają razem więcej czasu (wieczory, weekendy, lato). Wypadki często mają miejsce podczas zabawy, karmienia, dokuczania psu bądź karania go. Największe ryzyko następuje w momencie, gdy rodzina lub przyjaciele (zwłaszcza dzieci) nawiązują kontakt z psem domowym, ponieważ wbrew pozorom, najczęściej pogryzienia przez psy zdarzają się we własnym domu, gdzie sprawcą jest własny lub znany przez poszkodowanego pies. Ugryzienia psów największą szkodę wyrządzają małym dzieciom, ponieważ ich twarze znajdują się na wysokości pyska psa.

Najczęściej powodem ugryzienia jest nieświadoma prowokacja zbyt natarczywymi pieszczotami. Pies zostaje przez dzieci przestraszony lub napadnięty często podczas snu czy karmienia. Dzieci nie rozumieją sygnałów ostrzegawczych wysyłanych przez psy kiedy one czują się zagrożone, często krzyczą, biegają, a ich ruchy są nieskoordynowane i niezrozumiałe dla psa bądź mylnie przez niego odbierane. Zbyt często dorośli zostawiają swoje dzieci same z domowym pupilem. Podstawowym błędem jest brak edukacji rodziców od najmłodszych lat dzieci jak postępować ze zwierzęciem.

Pogryzienia dotyczą także, chociaż w mniejszym stopniu, dorosłych osób. Tu również brak znajomości mowy ciała psa jest często przyczyną wypadku. Błędy w komunikacji międzygatunkowej są podstawą większości problemów. Brak znajomości potrzeb psa (zależnych m.in. od rasy) lub ignorowanie ich przyczynia się do frustracji zwierząt i braku ich równowagi emocjonalnej. Często opiekunowie próbują sami na swój sposób rozwiązać poważne problemy ze swoim psem zamiast zwrócić się do profesjonalisty.

W jednym z badań odkryto, że psy, które nie miały wcześniej tendencji do ugryzień zaczęły je mieć kiedy zastosowano u nich (nieumiejętnie) kolczatkę lub obroże elektroniczną. Negatywne doświadczenie połączone z bólem fizycznym mogą podnosić poziom frustracji i obniżyć próg reakcji, dotyczy to również kar fizycznych stosowanych wobec psa. Co więcej, w tych przypadkach ugryzienia były wielokrotne i atak nie został poprzedzony ostrzeżeniem.

 

Podsumowując, to brak wyobraźni człowieka jest najczęstszą przyczyną pogryzień.

  • Pies nie jest zabawką. To zwierzę, odczuwa emocje i ma swoje potrzeby. Działa instynktownie.
  • Już przy wyborze psa ważne jest, aby dopasować predyspozycje psa do możliwości przyszłego opiekuna (dużo osób kieruje się wyglądem czy modą, nic nie wiedząc o danym psie zanim go wezmą do domu).
  • Na właścicielu spoczywa obowiązek nauczenia psa jak postępowania wobec swoich znajomych i gości.
  • Dorosła osoba powinna nauczyć psa obchodzenia się z dzieckiem i dziecka obchodzenia się z psem (już w wieku 6 lat dzieci są w stanie pojąć i przestrzegać zasady obowiązujące w kontaktach z pupilem).
  • Dziecko nigdy nie powinno zostać same z psem.
  • Należy zachować dystans wobec obcego psa, jeśli nie jest się pewnym, że ma przyjazne zamiary. To pies powinien podejść pierwszy do człowieka, nie odwrotnie.
  • Poważne problemy ze swoim psem powinny być rozwiązywane wspólnie z profesjonalistą, zwłaszcza kiedy istnieje realne zagrożenie, że pies ugryzie.

* np. 1998r. Program Zapobiegania i rejestracji Obrażeń Szpitali Kanadyjskich (CHIRPP)


Ciekawostka: Znany w wielu krajach program edukacyjny „Blue Dog” uczy poprzez zabawę dzieci i ich rodziców bezpiecznych sposobów interakcji z czworonogami. W ramach programu przygotowano grę komputerową dla dzieci w wieku 4-6 lat oraz podręcznik dla rodziców. Program wprowadzony na Wyspach Brytyjskich spowodował spadek pogryzień dzieci przez psy o 40%.


Jeśli podobał Ci się artykuł zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowymi wpisami. A jeśli masz w domu zwierzaka koniecznie zajrzyj do nas również na www.petside.pl.

Zobacz także: