[FM_form id="8"]
NEWSLETTER
Labrador retriever brązowy

Popularność rasy staje się jej przekleństwem

Najgorsze co może się przydarzyć konkretnej rasie psów, to pojawienie się na nią mody. Jedynym założeniem hodowców (a przede wszystkim pseudo-hodowców) staje się wówczas zaspokojenie popytu, podczas gdy przyszły stan zdrowotny rasy i stabilność temperamentu powinny być zawsze głównymi założeniami każdej hodowli.

Taką modę na konkretną rasę mogą rozpętać popularne filmy albo bajki, w których zagrał pies. Tak działo się na początku XX wieku. Do historii przeszedł choćby film „Lassie, wróć!”, który sprawił, że w Stanach Zjednoczonych w AKC (odpowiednik polskiego ZKwP) w ciągu dwóch lat od wyświetlania filmu zarejestrowano o 40% więcej owczarków Collie niż w poprzednich latach. W Polsce taką modę na rasę można było również zaobserwować w późniejszych latach, po wyświetleniu filmów „101 dalmatyńczyków” czy „Beethoven”.

collie

Jeszcze kilka lat temu prym wiodły rasy obronne, którymi przepełnione są teraz schroniska. Każdy chciał nabyć dobermana, rottweilera, pitbulla, amstaffa. Nikt nie interesował się prawdziwymi potrzebami tych ras ani ich charakterem. Wynik był opłakany dla każdej z tych ras. Ludzie kupowali psy, bo były modne, ale nie radzili sobie z ich wychowaniem, stąd niestety uzyskały miano psów niebezpiecznych i groźnych. Nie dla każdego są te psy, ale każdy je miał. Do dzisiaj nie mogą się one pozbyć negatywnego wizerunku. Tymczasem we właściwych rękach są psami wręcz idealnymi.

pies

Z roku na rok rośnie popularność ras małych i miniaturowych. Moda tym razem przyszła do nas z Zachodu, zapoczątkowana przez amerykańskie celebrytki (mi.in. chihuahua o imieniu Tinkerbelle Paris Hilton). Niestety, wielu właścicieli zapomina, że nie są kolejnym gadżetem na półce i wzorem gwiazd traktują je jako akcesoria. Jako przykład może posłużyć Yorkshire terrier. Yorki to typowe terriery – rozszczekane, dziarskie i zuchwałe. Aby poskromić ich temperament, właściciel powinien poddać go od najmłodszych lat szkoleniu, a widzieliście kiedyś yorka na szkoleniu? Często spotykam osoby, które mówią, że yorki mają straszne charaktery, ale tutaj obowiązuje taka sama zasada co u innych ras: to nie wina psa, ale właściciela, że jego pies nie jest wychowany i że robi co chce.

york

Coraz więcej właścicieli border collie skarży się na ogromna popularność tej rasy i niesamowity wzrost hodowców, co ma niewątpliwie związek z coraz większą popularnością psich sportów w Polsce. Całą machinę z pewnością rozpędziła Patrycja Kowalczyk, która ze swoim psem Border collie Zoe podbija internet. Miejmy tylko nadzieję, że również tutaj ilość nie będzie przekładana nad jakość, na szczęście wzrasta coraz bardziej świadomość, aby kupować w „dobrych hodowlach”.

collie

Wśród najbardziej popularnych ras pojawia się bowiem najwięcej chorób dziedzicznych.

Ze względu na popularność labradory mają ostatnimi czasy bardziej niestabilny charakter i są coraz bardziej skłonne do przejawiania zachowań agresywnych. Innym przykładem mogą być owczarki niemieckie (numer jeden wśród ras najczęściej wybieranych przez Polaków). Coraz częściej można zaobserwować u nich wypaczoną osobowość, wiele problemów psychicznych i fizycznych, m.in. nadmierna wrażliwość, lękliwość czy dysplazja stawów biodrowych. Buldożek francuski natomiast, coraz częściej pojawiający się w naszych domach, często ma alergie, problemy z przewodem pokarmowym czy kręgosłupem.

A kiedy moda mija, utrata popularności bywa smutna i bolesna, schroniska wypełniają się wtedy bernardynami, amstaffami, cocker sapnielami. Np. w 2012 roku, tak bardzo modne Chihuahua stanowiły ponad 30% zwierząt w kalifornijskim schronisku.

Jeśli masz swoją ulubiona rasę psa i uwielbiasz się otaczać gadżetami z jej wizerunkiem, zachęcamy do odwiedzin strony www.petside.pl i wpisanie w wyszukiwarkę pożądaną rasę 🙂 Przykład, co możecie znaleźć na stronie po wpisaniu „buldog francuski”:

www-petside-pl-4

 


Jeśli podobał Ci się artykuł zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowymi wpisami.

Zobacz także:

  • A my tam wolimy teriery. A dokładniej zmiksowane teriery. Kiedyś miałam dobermana, ze schroniska. Ktoś oddał ‚bo pies zagryzał kaczki’ pies był u nas bardzo krótko, musiał zostać uśpiony… wiele osób zgania winę na psy, ponieważ to one są winne. Ja uwarzam że pies to jest odwzorowanie w 50% człowieka. Jeśli właściciel Jest pełen energi Pies będzie dorównywał mu kroku. Ja mam np. Mixa terierka i 2 w typie pekińczyka. W mieście roi się nam od yorków, owczarków. Kiedyś była moda na pekinczyki… teraz na yorki, bordery. Ale… nie warto uciekać się do mody, ponieważ właściciel pracujący od 7-19 nie ma czasu na wybieganie się z psem. Te psy potrzebują ruchu, a nie siedzenia w domu.. ech ale niestety ludzie się rzadki zmieniają, trzeba tylko starać się walczyć z tym i uświadamiać ludzi o rasach psów

  • Nie wiem, ale ostatnio zrobila sie jakas straszna moda na te yorki. Niektore psy wygladaja jakby byly z pseudohodowli i pewnie tak jest. Za pare lat pewnie juz bedzie zrobione jakies schronisko dla yorkow, bo juz nie beda takie modne.

    Jedno co mnie wkurza jest to, ze jak jakis amstaff zatakowal czlowieka to o tym od razu mowia wszedzie, a jak jakis labrador zatakowal czlowieka to pisza, ze jakis duzy czarny pies zatakowal czlowieka, a nie pisza rasy, bo przeciesz labrador to kochany pies rodzinny a amstaffa uwazaja za morderce. Mam nadzeje ze nigdy nie bedzie mody na amstaffa i na zadnego psa.

  • Oj tak, teraz gdzie nie spojrzę widzę yorki. A Facebook ostatnio roi się od stron z Cocker Spanielami (czyżby nowa moda?). Nie mogę tego pojąć dlaczego ludzie wymyślili nawet modę na psy i dlaczego tak wielu ludzi chce być na topie nawet w tej sytuacji. Rozumiem kiedy ktoś decyduje się na kupno rasowego psa po dokładnym przemyśleniu potrzeb zwierzaka i uświadomieniu sobie, że zwierzę to nie zabawka…
    Ostatnio nawet na stronie jakiegoś schroniska zauważyłam ogłoszenie pewnej kobiety „zaadoptuję yorka”…. Eh… szkoda gadać, chyba zakończę na tym wypowiedź, bo wszystko się we mnie gotuje!

Ładowanie