[FM_form id="8"]
NEWSLETTER
rottweiler kisses

Rottweiler od podszewki

Osobiście dzielę rottweilery na dwie główne kategorie jeśli chodzi o temperament: spokojne i niewybiegane. Te, które są niewybiegane mogą wymagać 3 albo też 16 godzin ruchu dziennie, aby stać się spokojnymi. Jeśli jesteś kanapowcem, ten pies nie jest więc dla Ciebie, zwłaszcza taki, który ma mniej niż 8 lat.

Rottweilery to psy chorowite, a co za tym idzie, drogie w utrzymaniu. Często występuje u nich dysplazja, nowotwory, skręt żołądka, zerwane więzadła czy alergie. W amerykańskim rankingu najdroższych ras w utrzymaniu na pierwszym miejscu jest rottweiler. Składają się na to także jego gabaryty. Więcej jedzenia w miesiącu, większe dawki leków, większe dawki suplementów, większe, tylko wytrzymałe zabawki, ewentualne ubezpieczenie psa (oczywiście psy te nie mogą być dodane do naszego podstawowego ubezpieczenia, jak to jest z innymi rasami).

Jeśli chodzi o jedzenie, najlepiej obrazuje to ostatnia sytuacja jaką miałam przy testowaniu produktów. Rozmawiałam z drugą testerką o karmie, którą dostałyśmy do testowania. Była to paczka 1,5 kg. Dla nas wystarczyła na 1,5 dnia, dla pieska drugiej testerki na 2 tygodnie, biorąc pod uwagę całe życie psa, różnica w podawaniu karmy jest ogromna. A pokarm kupować trzeba dobrej jakości, żeby zmniejszyć ryzyko ewentualnych chorób w przyszłości.

opis rasy rottweiler

Jako właściciel musisz mieć anielską cierpliwość, ale nie do Twojego psa, bo Twój pies również musi ją mieć, ale do innych ludzi. Wyobraź sobie, że Twój pies codziennie spotyka się z pogardliwym wzrokiem, z paniką, z krzykami, piskiem, wymachiwaniem rąk czy/i obszczekiwaniem małych piesków. Nie łatwo jest pozostać przy tym cały czas zrównoważonym, ale rottweiler musi, nie ma prawa zareagować jak mu instynkt podpowiada, że jest to zagrożenie/atak, musi pozostać spokojny, inaczej zostaniecie publicznie zlinczowani o posiadanie psa mordercy, zostanie wezwana straż miejska albo policja. Pomyśl tylko, jak wiele pracy musisz włożyć w niego w szczenięcym wieku, żeby stał się oazą spokoju w sytuacjach ogólnej paniki wokół niego.

I tu przechodzimy do kwestii szkolenia. Możesz nabyć takiego rottweilera, który będzie potrzebował bezwzględnie szkolenia, powinieneś mieć na to środki i chęć, aby ktoś inny Ci pomógł. Bez dwóch zdań powinieneś pracować nad nim w wieku szczenięcym, lepiej już wtedy pozbyć się pewnych zachowań niż robić to z dorosłym, 50 kg rottweilerem. To, co koniecznie musisz go oduczyć, jeśli ma taki nawyk, to obronę zasobów, które należą do niego. To bardzo proste gdy jest mały, a zapamięta to na całe życie. Pamiętam kiedy Hera była szczeniaczkiem i dałam jej mini kosteczkę, a kiedy do niej podeszłam, w jej malutkiej, słodkiej mordeczce ukazały się wszystkie mleczaki, a z gardła wydobywał się szczenięcy warkot i bulgot wyrażające niezadowolenie. Jakie to było wówczas słodkie, taki szczeniaczek warczy na swoją Pańcię, no cudo… i tak wiele osób myśli, kiedy jeszcze pies jest szczeniakiem, pozostawiając naukę na później, ale gdybym ją miała teraz oduczać, dorosłego rottweilera, miałabym pewne mrowienie w nogach. Z czasem nauczyłam się w szkole dla psów jak to zrobić nawet z dorosłym psem, ale kiedy miałam dorosłego rottweilera odebranego z interwencji, do którego jak miał smakołyka nie można było podejść, a nawet wejść do pokoju gdzie go spożywał, był to spory problem. Dlatego najlepiej wybrać się ze swoim szczeniakiem na szkolenie. Druga, niezwykle istotna sprawa, to przyzwyczajenie psa do weterynarza, tak, żeby spokojnie leżał, gdy przy nim coś robimy również my, czy to czyszczenie uszu, czy podawanie kropelek do oczu, mierzenie temperatury,…. . Tego można nauczyć pieska w wieku szczenięcym i to również zostaje do końca życia, jeśli tego dopilnujemy. Kiedy robię teraz coś przy Herze (a często muszę) leży spokojnie i nawet jak nie chce jej się spać, to oczy jej się same zamykają, tak nie było na początku. To może uratować psu życie. Możesz nawet oszczędzić jemu w ten sposób wielokrotne podawanie środków uspakajających czy narkozy (które mogą być ryzykowne dla zdrowia) w późniejszym życiu, kiedy pies w przypadku zagrożenia nie daje do siebie podejść. Znam przypadki, w których weterynarz podaje środki uspakajające psom, żeby zaglądnąć im do ucha.

opis rasy rottweilerJak widzicie, taki pies wymaga naszej pracy. Jednak same również kochają pracować z człowiekiem, chociaż czasem muszą mieć ciut większą motywację niż inne psy. Szkoli się je łatwo, tylko jako istota niezwykle inteligentna, szybko się nudzi. Trening musi być więc urozmaicony. Uwielbiają być zajęte, mieć zagadkę do rozwiązania, zadanie do wykonania. Rottweiler to zdecydowanie pies pracujący. Trzeba mu znaleźć zajęcie, jeśli go nie ma, może być niespokojny, rozdrażniony i nieszczęśliwy.

Zazwyczaj, choć oczywiście charaktery i temperamenty w danej rasie są różne, to pies rozwijający bardzo dużą siłę na krótkim dystansie. Bardziej sprawdza się w sportach, gdzie może pokazać swoją siłę niż w takich, które wymagają wyjątkowej zwinności i szybkości jednocześnie, jak Agility. Ma wysoki próg odporności, nie łatwo go wyprowadzić z równowagi, a jeśli już puszczą mu nerwy, to trwa to bardzo krótko i szybko się uspakaja.

Rottweiler jest łakomczuchem, musisz mieć silną wolę, by jemu nie ulec, gdyż łatwo przybiera na masie, co odbija się negatywnie na jego zdrowiu.

Ta rasa ciężko znosi lato, szczególnie upały, długie spacery w letnie popołudnie to zdecydowanie nie jest jego mocną stroną, może to nawet kosztować jego życie.

Nie jest to pies dla ludzi uwielbiających porządek w domu i ogrodzie, przynajmniej dwa razy do roku leni się tak, że odkurzać można 3 razy dziennie, a dom nadal wygląda jak nieposprzątany. Natomiast jak się rozpędzi w  ogrodzie swoim ciężkim cielskiem nie tylko poniszczy kwiatki, ale z łatwością może połamać wszystkie gałęzie będące w jego zasięgu.opis rasy

Rottweilery mało szczekają. Zdarza się, że wcale. Nasza Hera, dopóki nie zaczęła chodzić na treningi, gdzie szczekać trzeba, wcale nie szczekała, teraz jest dość mocno rozszczekana jak na rottka (tego też można psa nauczyć). Poprzednie psy tej rasy u nas rzadko kiedy szczekały. Czasem szczekanie przychodzi z wiekiem, a rottweilery potrzebują dużo czasu, żeby dorosnąć emocjonalnie, dopiero w wieku 2 lat zaczyna się u nich faza przechodzenia w dorosłość. Gabarytowo mogą natomiast rosnąć nawet do 27 miesiąca życia.

Tę rasę cechuje pewność siebie, wyrównany temperament i odwaga. To prawdziwy twardziel, który chce postawić na swoim. Aby mieć przewagę, musisz być jeszcze bardziej stanowczy i uparty niż Twój rottek. Ma ogromną determinację, aby skończyć wszystko, co zaczął. Wymaga konsekwentnego, a jednocześnie wyrozumiałego wychowania. To pies jednego Pana. Zazwyczaj wybiera sobie jedną osobę w rodzinie, za którą podąża (oczywiście wszystkich w niej kocha). Nie jest też wylewny do obcych osób, trzyma się swojego człowieka, niekoniecznie biega od jednego obcego do drugiego, żeby się z nim przywitać, jak bywa u niektórych innych ras.

To psy, którym towarzystwo i bliskość człowieka jest potrzebne tak samo jak oddychanie. One uwielbiają swojego człowieka, kochają wykonywać razem z nim wszystkie czynności, a najlepiej gdyby wszystko robiły razem ze swoim człowiekiem w jednym czasie, razem chodziły do pracy, na spacery, wykonywały prace w ogródku, tym bardziej w kuchni, a jeszcze najlepiej gdyby w jednym czasie chodziły spać we wspólnym legowisku patrz -> łóżku. Dlatego nie jest to pies do trzymania w kojcu, a co gorsza, na uwięzi. To istna psia przylepa.

W Polsce mają negatywny wizerunek (o czym pisałam już tutaj), w Ameryce rottweiler wykorzystywany jest w ratownictwie, wspaniale spełnia się jako pies terapeutyczny u dzieci i chorych osób. Potrafi pracować jako pies policyjny, ratownik, przewodnik niewidomych.

opis rasy rottweiler

Ta ogromna potrzeba tworzenia jedności ze swoim opiekunem, towarzyszenia i wierność mu, chęć do pracy z nim, ogromny spokój i przy odpowiednim prowadzeniu, niesamowite zrównoważenie, dostojność (pomimo bycia słoniem w sklepie z porcelaną) to jest to, co chwyta mnie za serce i dlaczego to jest moja rasa.

Co może zastanawiać, negatywne zdanie o tej rasie mają osoby, które nigdy nie miały rottweilera w domu, a przecież najlepszą wiedzę mają Ci, którzy przez wiele lat mieli z nim codzienny kontakt. Miłośnicy tej rasy mówią o nich to, co najlepsze, ale trzeba zaznaczyć, że to zdecydowanie nie jest pies dla każdego, źle prowadzony, niewychowany, niesocjalizowany może stać się niebezpieczny, chociażby ze względu na swoją siłę i rozmiar. To pies, u którego doskonale widać to, że zwierzę będzie takie, jakie je sobie wychowacie, wedle przysłowia, jaki pan taki kram. To pies, który genetycznie został zaprogramowany do obrony, na atak zarówno na niego jak i zwłaszcza na przewodnika odpowiada w sposób czynny. Ze względu na złą reputację i strach społeczeństwa przed tymi psami, musimy być jako właściciele rottweilerów podwójnie ostrożni, podwójnie zapobiegawczy, podwójnie czujni, aby to jemu nie stała się krzywda.

Istnieje powiedzenie wśród właścicieli rottweilerów „Raz rottweiler, zawsze rottweiler”, być może nie ma się już warunków, żeby mieć kolejnego rottweilera, ale ogromna słabość do tej rasy pozostaje do końca życia, bo przecież rottweiler to pies morderca, który skrada ludzkie serca.


Jeśli chcesz być na bieżąco z wszystkimi naszymi wpisami na blogu, a także bacznie obserwować nasz nowy projekt www.petside.pl, zapisz się do naszego newslettera.

Zobacz także:

Ładowanie