Ryba zawiera dużo cennych substancji, które mają pozytywny wpływ na organizm naszego pupila. Znajdziemy w niej kwasy tłuszczowe omega, jod, selen, witaminę D, magnez, wapń. Wzmacniają one układ odpornościowy i nerwowy, poprawiają krążenie, działają przeciwzapalnie, dbają o prawidłowy rozwój szczeniąt, opóźniają proces starzenia się, poprawiają stan sierści i skóry psa. Wpływają na odpowiednią pracę tarczycy i wydzielanie odpowiednich hormonów. Są przeciwutleniaczami, usuwają więc rakotwórcze substancje z organizmu.
Ryby mają pełnowartościowe białko, jest lekkostrawne i łatwo się wchłania. Bardzo rzadko powodują alergie, zwłaszcza ryby „chude”. Najzdrowsze ryby dla psa to ryby tłustsze, morskie i białe, przede wszystkim łosoś, pstrąg, węgorz, dorsz, okoń, morszczuk, sola, szczupak, flądra. Mają w sobie więcej tłuszczy wielonienasyconych. Kiedy w jadłospisie psa często występują surowe ryby, należy unikać tych, które mają w sobie tiaminazę (np. karp, leszcz, makrela, mintaj, śledź, sandacz), która rozkłada witaminę B1 oraz tlenek trójmetyloaminy (np. morszczuk, mintaj), przez którego żelazo staje się nieprzyswajalne dla psa (po obróbce termicznej ten problem nie występuje). Warto wówczas również podawać psu dodatkowo witaminę E.
„Najbezpieczniej” jest podawać psu rybę po obróbce termicznej oraz po jej dokładnym zmieleniu wraz z ościami, głową i skórą, tak, aby nie straciła żadnego cennego składnika pokarmowego. Pamiętajmy, wprowadzając każdy nowy element do psiej diety, powinniśmy go dodawać stopniowo, zaczynając od małych ilości, żeby organizm psa się do niego stopniowo przyzwyczajał, wówczas unikniemy ewentualnych rewolucji pokarmowych.
Dla osób, które wolą podawać psu rybę za pośrednictwem karm suchych, mokrych oraz przysmaków, opracowane zostały znajdujące się poniżej tabele, zawierające również skład procentowy zawartych w nich ryb oraz ukryte w nich białka i tłuszcze innych zwierząt (ważne dla alergików) według etykiety na opakowaniu (po kliknięciu na tabelki pojawią się one na nowej stronie w większym rozmiarze).
Jeśli podobał Ci się artykuł zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowymi wpisami. A jeśli masz w domu zwierzaka koniecznie zajrzyj do nas również na www.petside.pl.