[FM_form id="8"]
NEWSLETTER
zachowanie psa

Zachowania przerzutowe

Na pewno większość właścicieli czworonogów zna takie sytuacje: pies nie chce wrócić na zawołanie, właśnie zjadł kanapkę ze stołu albo pogryzł nasze ulubione buty. Chcemy wówczas wytłumaczyć psu, że zrobił coś niewłaściwego. Często towarzyszą temu negatywne emocje, nad którymi ciężko jest zapanować. Nachylamy się nad urwisem, patrzymy mu prosto w oczy, wymachujemy rękoma albo kiwamy palcem, a pies nas nie słucha, nie zwraca na nas uwagi, zajmuje się czymś całkiem innym. A my denerwujemy się jeszcze bardziej. Zapominamy, że pies to nie człowiek i jego mowa niewerbalna różni się znacząco od naszej.

Kiedy pies czuje się sfrustrowany podczas zaistniałego konfliktu i chce go uniknąć pojawiają się u niego zachowania przerzutowe i sygnały uspakajające. Pies odwraca od nas wzrok, patrzy w dal, ziewa, przeciąga się, zaczyna wąchać trawę a nawet pić wodę. Człowiekowi może się wydawać, że są one nie na miejscu, ale według naszego pupila to właśnie dzięki nim udaje się uniknąć konfliktu bądź odwlec go w czasie.

Gdyby pies zareagował tak, jak od niego oczekuje człowiek (antropomorfizując go) w takiej sytuacji, czyli patrzałby prosto w nasze oczy i zastygł w bezruchu, oznaczałoby to dla niego, że nas prowokuje i okazuje wobec nas brak skruchy, czyli potęguje konflikt zamiast go rozwiązać.


Ciekawostka: Zachęcam do przeczytania książki „Sygnały uspakajające” Turid Rugaas. To mowa psiego ciała w pigułce.


Jeśli podobał Ci się artykuł zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowymi wpisami. A jeśli masz w domu zwierzaka koniecznie zajrzyj do nas również na www.petside.pl.

Zobacz także:

  • Hah wszystko zgadza się z psiakiem mojej babci. Ech od jutra bierzemy się za malucha. Książkę Właśnie miałam kupić, chyba jest godna polecenia… Może niedługo u nas zawita 🙂

  • Wiele ludzi jak wraca do domu i zauwaza, ze pies cos zjadl albo pogryz to ida od razu to psa krzykiem, chociasz pies juz nie wiem o co wlascicielowi chodzi. Jak pies cos zrobil przed ludzkimi oczami, to wtedy jak czlowiek zareaguje i powie stanowczym glosem, ze tego nie wolno robic to widac, ze pies wie o co panu chodzi 🙂

  • hmm, wszystko by się zgadzało 🙂 to ziewanie gdy próbuję skarcić psiaki 😀

Ładowanie