[FM_form id="8"]
NEWSLETTER
problemy z psami

Zanim zdecydujesz się na psa

Wyzwania, którym trzeba sprostać przyjmując czworonoga do swojego domu:

  • Większość psów potrzebuje dużo ruchu. Nadmiar energii może prowadzić do irytacji i frustracji, a w efekcie do niepożądanych zachowań. Trzeba wychodzić na spacer niezależnie od pogody: w duży mróz, śnieg, deszcz, wiatr czy upały.

  • Poszczególne rasy potrzebują przedszkola i szkoły dla psów. Jest też bardzo prawdopodobne, że adoptowany ze schroniska pies po traumatycznych przeżyciach w jego poprzednim życiu będzie potrzebował szkolenia, należy być na to przygotowanym. Wymaga to czasu i środków finansowych.
  • Nabycie psa jest kosztowne, zwłaszcza szczeniaka. Na początku należy wydać duże kwoty na zakup klatek, smyczy, zabawek, obroży, misek, legowisk, artykułów pielęgnacyjnych. Później pojawiają się m.in. koszty związane z wizytami u weterynarza, a także pobytem w hotelu dla psów, kiedy nie mamy u kogo zostawić pupila podczas naszego wyjazdu.
  • Mając czworonoga trzeba być przygotowanym na wyrzeczenia. Trzeba rano wstawać i wrócić punktualnie po pracy czy spotkaniu towarzyskim, żeby wyprowadzić psa. Może się zdarzyć, że trzeba całkiem zrezygnować ze spotkania ze znajomymi czy wyjazdu na wakacje.
  • Trzeba liczyć się ze szkodami (obgryzione krzesło, podarty koc, przewrócona doniczka z kwiatkiem,…) oraz większą trudnością w utrzymaniu porządku i czystości w domu.
  • Pies może uczulać, dlatego lepiej zrobić testy alergiczne wszystkim domownikom zanim zdecydujemy się na czworonoga niż później wydawać pieniądze na leczenie i oddawać psa do schroniska.
  • Pies, choć żyje zdecydowanie za krótko, może dożyć nawet 20 lat i trzeba przemyśleć, czy w naszym życiu przez najbliższe kilka lat nie pojawią się duże zmiany, które spowodują, że nie będzie już warunków, żeby mieć psa.

Ciekawostka: Pamiętaj, że decyzja o nabyciu psa musi zostać podjęta w odpowiednim momencie i z właściwych powodów, a pies powinien pochodzić z legalnego źródła. W wyborze czworonoga kierujemy się zasadą: temperament psa powinien zostać dopasowany do możliwości właściciela.


Jeśli podobał Ci się artykuł zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z nowymi wpisami. A jeśli masz w domu zwierzaka koniecznie zajrzyj do nas również na www.petside.pl.

Zobacz także: